Sınavlara nasıl hazırlanabiliriz?

Etiketler :

Her yıl ortalama 1,5 milyon adayın katıldığı ÖSYS sınavına hazırlanırken hangi yollardan başarıya ulaşabiliriz? Sorusuna gündemde olan çeşitli cevaplar verebiliriz. Gelin bire bir dersin önemine geçmeden önce bu yolların hepsinin olumlu yönlerini ve olumsuz yönlerini başlıklar altında inceleyelim.

KENDİ KENDİNE ÇALIŞMA
Bu yöntem çok küçük yaşlardan itibaren bir çalışma disiplinini içeren ve yine o yaşlarda edinilebilecek en sağlıklı yoldur. Veli-öğrenci -öğretmen üçlüsünün senkronize bir şekilde uyumu sonucu kazanılan kendi kendine çalışma daha ilkokul sıralarında kazanılır.Bu çalışma disiplininin öğrenciye getirdiği en önemli artı bu yolla çalışan öğrencilerin ÖSS sınavı kapıya dayanınca çok az bir tempo artışı ile sınavı başarıya ulaşabilecek temeli sağlamalarıdır.Öğrenci arkadaşlarla grup sohbetlerinde konuştuğumuzda en çok yakındıkları konu ilkokuldan süregelen bir altı yapı eksikliğidir..
Öğrenci arkadaşlar şunu unutmayalım gerçek manada bir üniversite hayatı geçirmek istiyorsanız, büyükşehirlerde yer alan okulların geçerli bölümlerinde yer almak istiyorsanız sistemli olarak en az iki yıl çalışmalısınız. Yine bir çok öğrenci kardeşimiz hocam ders çalışınca bana "inek" vs. gibi isimler takıyorlar deyip yakınıyorlar. Ben de bu noktada onlara size bunu diyene "HAYATIM BOYUNCA EŞEK GİBİ ÇALIŞMAKTANSA İKİ YIL İNEK GİBİ ÇALIŞIRIM" cevabını verin diyorum. Dönelim tekrar kendi kendine çalışma yöntemine bu yöntemi benimseyen arkadaşları önce tebrik ediyorum çünkü bunu uygulamak zahmetlidir, ancak kıymetlidir. Bu yöntemi benimseyen arkadaşların genellik şu yönden kendilerini takviye etmeleri gerekir.1)ÖSYS sistemi hakkında takviye: Hangi bölüm öğrencisi ise o alanda yapacağı sorular ve dikkat etmesi gereken konular. Çoğu zaman öğrenci arkadaşlar "şu kadar netle açıkta kaldık, veya bu kadar soru yaptım puanım düşük geldi,okul derslerimin ortalaması düşük olduğu için puanım düşük geldi "diyerek hep yakınırlar bu yakınmaların çıkış noktası hep sistemi bilmemekten ya da az bilmekten kaynaklanıyor.
2)Bol soru çözümü: İki yıl boyunca günde ortalama 130 alan soru 20 de alanı dışında soru çözmeleri
3)Yapılamayan soruların cevaplarını öğrenme: En önemli noktalardan biri çünkü öğrenciler en çok yapamadıkları sorulardan bir şeyler öğrenebilirler.
4)Veliler bazen şu hataya düşerler: Öğrencinin sınava gireceği yıl otursun çalışsın işi ne der. Bu noktada şunu düşünmeliyiz öğrenci bunca yıl almadığı kendi kedine çalışma yöntemini son yıl öğrenip başarılı bir şekilde uygulayabilir mi bu çok zor bir ihtimaldir. Çünkü yaklaşık on yılın getirdiği bir alışkanlığı kırmak çok zordur. Böyle bir uygulamanın öğrenciyi başarıya götüreceğini pek düşünmüyoruz. Kaldı ki örneklerde bunu doğruluyor.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar