En Büyük Gücümüz!!!

Etiketler :

A.R.Wallace'ın "Sahibinin ihtiyaçlarından fazla gelişmiş bir araç" olarak tarif ettiği beynimizi yeterince kullanmayız. Çünkü onu yeterince tanımayız.Duygu, düşünce, öğrenme ve hareket sisteminin tümünü beynimiz yönetir. Doğuştan sahip olduğu bir yetenekle "kendi kendine öğrenen" bir sistemle çalışır ve bu yeteneğini sürekli kendini geliştirmek için kullanabilir. Beyin, kendisini koşullara göre her an yapılandırma özelliğine sahip.Öğrenme beyinde sinir hücreleri arasında kurulan bağlantılarla gerçekleşiyor. Bağlantıların kalıcılığı, alınan bilgilerin ne kadar tekrarlandığına, yani kullanıldığına bağlı.

Nöronlar çok kullanılan ve işe yarayan bilgileri, beyne kazırken, kullanılmayan ve gereksiz bilgileri siliyor. Klasik bir inanç olan beynin %10'unun kullanıldığı tezi her geçen gün sarsılıyor.Bilinçli çabalarla beynimizin kapasitesini geliştirmek de mümkündür. Aynı kaslar gibi beyin de çalıştıkça, yeni şeyler öğrendikçe sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar oluşuyor, beynin kıvrımları artıyor. Öğrenme sürecine ara verildiğinde beyindeki bağlantılar kopmaya başlıyor. Beynimizi düzenli çalıştırmamız bağlantıların korunması ve çoğalması açısından önemli. Beyni geliştirmek için en iyi egzersizler, düzenli kitap okumak, yeni bilgiler edinmek, araştırma yapmak, sorun veya problem çözerek beyni zorlamaktır.

Beynimizin kapasitesi çok büyük. 1 sayfa dolusu bilginin toplamı 300 birim olarak kabul edilecek olursa, 20 milyon kitabın bulunduğu kütüphanedeki bilgi 2 trilyon, beynin bilgi kapasitesi ise 2,5 trilyon olarak kabul ediliyor. Buradan da anlaşıldığı gibi beynin dolması zor görünüyor.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler