Geçmiş Zamanın Kıymeti

Etiketler :
Geçmiş zaman telafisi olmayan, geri getirilmesi mümkün olmayan zamandır. İnsanlar zaman kavramı içerisinde yaşarlar. Bu zaman kavramı “dün”, “bugün” ve “yarın”dan ibaret olarak insanlığın algı dünyası içerisinde kendine yer bulur. Geçmiş adı gibi sadece üstünden geçilmiş bir zaman dilimi değildir. Geçmiş bazen üzüntü bazen sevinç bazen de hiçbir duygu taşımadan her anı saniye saniye yaşanılarak geçirilmiş bir zamandır. 
 İnsanlık var olduğundan bugüne kendini geçmişi ile hep hesaba çekmiş her zaman “dün”den yola çıkarak “yarın”lar için planlar kurmuştur. İnsan bazen geçmişinden aldığı ibretlik derslerle daha henüz yaşanmamış gelecek için dikkatli adımlar atmaya, temkinli davranarak aynı hataları tekrar yapmamaya ve bazen de geçmişinin tecrübesi ile daha sağlam temeller oluşturmaya çalışabilir. Kişi bu sayede daha başarılı ve sosyal statü açısından daha fazla değer sahibi olabilir. Geçmiş sadece bir tarihten ibaret değildir. Orada nice saklı hazineler gün yüzüne çıkmak istemeyen nice gizemler ve ortaya çıkarılması korkunç zararlara yol açacak nice bastırılmış hayaller vardır.
Pişmanlıklar, büyük üzüntüler, çok büyük sevinçler daha buna benzer türlü türlü duygular hep geçmiş diye tanımladığımız zaman parçasının içerisinde kalmıştır. Bir kişi düşünelim. Tarihinde nice akademik başarılara imza atmış, aradığı gibi bir eş ile evlenmiş çok mutlu bir yuva kurmuş huzurlu bir aile ortamında nice güzel evlatlar sahibi olmuş toplumda güzel bir iş ve kariyer sahibi olarak sosyal düzen içerisinde başarı ile yer almış ve sonunda yaşlılık vakitleri gelip dünya hayatının bir gerçeği olarak bu fani hayata veda etmiştir. Veya farklı olarak daha olumsuz bir misal verelim. Hiçbir başarısı olmadan istediği gibi bir hayat yaşayamayıp, toplum içerisinde bir statü ve kariyer sahibi olamadan fani hayatını ebediyete yolcu eden bir kişi düşünelim. Bu iki şahıs nasıl bir hayat sürerse sürsün her durumda onlar için adil olan tek bir şey vardı. İşte her canlı ve cansız için aynı ölçüde adil olan tek şey zamandır. Zaman aynı ölçüde akıp giderken, her şeyin ardında bir geçmiş bırakır. Bu geçmiş kimine göre gurur duyulacak derecede güzel, kimine göre acılarla dolu, kimine göre de sadece yaşanmış olmak için yaşanan boş bir zaman olarak karşımıza çıkar. Herkes için eşit olan zaman neden böyle farklı geçmişlere sebep oluyor? Bu sorunun cevabı; insanın kendi geçmişini kendisinin yaşantılarıyla bir hikaye gibi yazmasında yatmaktadır. Yaşadığımız her şeyi, seçtiğimiz yaşantıyı, özgür iradelerimizle bizler yaşarız. Verdiğimiz kararlar neticesinde zaman içerisinde hayatımızda Cenab-ı Mevla tarafından yaratılana da artık razı oluruz. Yaşadığımız hayat bize ne getirirse getirsin sonuçları ve hatıralarıyla sadece bizimdir. Sözlerimiz ve fiilerimiz zamanla değişse bile bir anı olarak bir yerlerde artık bir iz bırakmıştır. Bu nedenle zaman içerisinde yaptıklarımızın sonuçlarının ne olacağını düşünerek hareket etmek biz insanların en büyük uğraşı olmalıdır. 
Keşke’lerin çoğunlukta olduğu bir hayatta, insan kendini büyük pişmanlıklar içerisinde bulacağı gibi hayatının yaşanmış kısımlarından da her hatırlayışında nefret duyacak ve her zaman “daha farklı olabilirdi” kaygısı içerisinde hareket edecektir. Bu hareket tarzı da insanın daha fazla üzüntü duymasına neden olacaktır. Geçmiş artık geri gelmeyecektir. Bunlar için kaygılanmak bunlar için üzülmek bunlar için türlü türlü planlar yaparak hayatımızı keşkelerle doldurmak yersizdir. Geçmişte yapılan hatalarla oyalanmak daha fazla hataların yapılmasına yol açacağı için bu tür davranışlardan uzak duyarak yaşanılanların hepsinden kendimize yeni yol haritaları çıkararak bugünü daha iyi yaşamaya çalışmak isabetli olacaktır. Daha güzel “yarın”lar için gereken ibretlik dersler alındıktan sonra “geçmiş” bir yerde bırakılmalı ve içinde bulunulan o “an”a daha çok ehemmiyet vererek “bugün” değerlendirilmelidir. Unutulmamalıdır ki utanılacak ve pişmanlıkla dolu bir geçmiş ile her anı hatırlandığında sevinç ve neşe kaynağı olacak bir geçmiş ancak “bugün” ile oluşturulabilir. 

Kadir PANCAR 27.10.2009

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler