"Matematik ve Loto Şansı"

Etiketler :
İhtimal hesabı anlatılırken örnek olarak verilebilecek doğruluğu hakkında tam net bilgiler olmayan bir basın haberini incelemeye sunuyorum. Haberde bir kadının loto'dan üst üste iki defa büyük ikramiye kazandığı ve kendisinin de bir matematik doktorası sahibi olduğu belirtiliyor. Belirtilen habere göre bazı ihtimal hesapları da birlikte verilerek haberin ilgi çekmesi sağlanmış. Olasılık konusu anlatılırken örnek olarak verilebilir. :)
"Matematik profesörü olan bir kadının şans oyunlarından yüklü miktarda para kazanması yaşadığı Texas'da büyük yankı uyandırdı. Kadının istatistik doktorası olan bir matematik profesörü olduğu ve lotonun algoritmasını çözdüğü iddia edildi. 
 
'ÇOK ŞANSLI BİR KADIN' Texaslı, 63 yaşındaki Joan Ginther, 20 yıl önce kazı kazan kartıyla 5.4 milyon dolar kazandı. Ödülü aldıktan 10 yıl sonra 2 milyon dolarlık, 2003'te ise 3 milyon dolarlık bilet yine ondaydı. Ginther, sonunda 10 milyon doların sahibi oldu. Başlangıçta çok şanslı olarak tanımlanan kadın, Texas'tan ayrılarak Las Vegas'ta yaşamaya başladı. Texaslı alimler ise Ginther hakkında 'Çok şanslı bir kadın' yorumu yapmıştı.
BİLETLER AYNI DÜKKANDAN -Milyoner olan kadının geçmişini inceleyen bazı araştırmacılar, kadının geçmişte, Stanford Üniversitesi'nde istatistik doktorası yaptığını, aynı üniversitede akademisyen olarak görev yaptığını ortaya çıkardı. Kazı kazanlar sayesinde zengin olan Ginther'in biletleri aynı dükkandan aldığına dikkat çeken Nathanial Rich 'Şanslı biletlerin ne zaman Texas'a kargolandığını biliyor olabilir. Tarihlere göre, şansın ve paranın algoritmasını çözmüş olabilir' dedi.
18.000.000.000.000.000.000.000.000'da bir! Çok şanslı birinin 20 yılda büyük ikramiyeyi kazanacağını hesaplayan bilim adamları, 20 yılda 4 defa milyon dolarlık ödülü kazanmanın 18 septilyonda bir meydana geleceğini açıkladı. Septilyon, 10 üzeri 24 olarak da bilinen bir sayı. Uzmanlar, böyle bir olasılığın ise 1.000.000.000.000.000 (katrilyon) yılda bir meydana geleceğinin altını çizdi. Las Vegas'ta akademisyen olarak görev alan bir profesör 'Kimse bu kadar şanslı olamaz. Bu olasılıkların gerçekleşmesi imkansız' diyerek, paranın loto şirketine iade edilmesi gerektiğini belirtti."
Kaynak: http://www.haberciniz.biz/matematik-profesoru-lotonun-sifresini-cozdu-1120988h.htm

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler