İch liebe Mathe

Etiketler :
Matematik dersi çoğu öğrencinin korkulu rüyası. Ama Türklerin açtığı TÜDESB Özel Okulu’nun öğrencileri aksine “Ben matematiği seviyorum” (İch liebe Mathe) diye sınıf odalarını süslüyor, en çok sevdikleri dersin matematik olduğunu söylüyor. Bunun böyle olmasına vesile olan ise matematik öğretmenleri Salih Ergün. Ergün, Alman Matematikçiler Birliği (DMV) tarafından “ayın matematik öğretmeni” seçildi.
“Ben matematiği seviyorum.” diyen öğrenciler azınlıkta değil bu okulda. Aksine ‘Mathecafé’ olarak adlandırılan okulun matematik kulübüne rağbet oldukça yüksek. Öğrencilere korkulu rüya olan matematiği sevdiren ise Alman Matematikçiler Birliği tarafından Almanya’da ‘Eylül ayının matematikçisi’ seçilen Salih Ergün.

Türkiye’den mezun olduktan sonra 8 yıl matematik öğretmenliği yapan, daha sonra Almanya’da da aynı bölümden mezun olan Ergün, bu dersin sadece sayı ve formüllerle ibaret olmadığını belirtiyor. Almanya’nın hep gündeminde olan uyum konusunu bile matematikle anlatılabileceğini belirten Ergün, “1/2 1/3 1/6=1 işlemi çok güzel uyum örneği. Bu işlemde ortak payda 6, yani ortak yaşamın temeli olan 6 özellik: çalışkanlık, güvenirlik, düzen, dilbilgisi, özgüven ve yardımseverlik. Bir insanda bunlardan biri, diğerinde 2 veya 3’ü olabilir. Ama hepsi birleşirse sonuç birlik olur.” diyor.
Ergün çocukluk yaşlarında matematikle haşır neşir olmuş. Babasına uzun süre işlettiği bakkalda yardım ederken hesap makinesi kullanmaktansa zihinden hesaplama yapmaktan zevk aldığı günleri gülümseyerek anlatan Ergün, “Okulda matematik dersinde sınıfın en iyi öğrencileri arasında değildim, ama bilgimi arkadaşlarımla paylaşmaktan zevk alırdım. Öğretmeni olmama o dönemdeki deneyimlerim vesile olduğunu düşünüyorum. Öğretmen olmaya karar verdiğim dönemde tabii ki ilk terciğim matematik öğretmenliğiydi.” diyor.
Matematiği ‘dünyanın en iyi öğrenim alanı’ olarak nitelendiren Ergün, “Dünyadaki her şeyi matematikle izah edebilirsiniz. Bunu öğrencilere gösterdiğinizde ve öğrettiğinizde onlar da bu dersi sevmeye başlıyor. Birçoğu için en çok sevdiği ders haline geliyor. Matematik dersinde biraz zayıf olan öğrencilerimde de ‘matematik heyecanı’ uyandırmak için çaba harcıyorum. Bunun için onların müzik veya araba tutkunlukları gibi ilgi alanlarından örnekler vererek konuya ilgi uyandırmaya çalışıyorum.” diye devam ediyor. Okuldaki “Matematik Sokağı”nda ‘Matematik Odası’ açtıklarını ve burada matematik forumu yapıldığını anlatan Ergün, burada öğrencilerin “Berlin’in Matematik Gazetesi”, “Güncel Hayatta Matematik”, “Örnek İnsanlar”, “En iyi ev ödevleri”, “Uyum için buluşma noktası” gibi duvar kâğıtların hazırlanmasına yardımcı oluyor." www.haberalemi.net

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler