Bir Motivasyon Öyküsü

Etiketler :
Charles Schwab'in istedigi kadar verim alamadigi bir fabrikasi vardi. Bir gün ustabasi ile konusuyordu:
 -Senin gibi becerikli birisi nasil oluyor da fabrikadan istedigi kadar verim alamaz?
-Bilmiyorum. Bütün isçileri çok çalistirdim. Bir çogunu isten atmakla tehdit ettim. Ama basarili olamadim. Schwab yakininda duran bir isçiye sordu:
-Bugün kaç kazan çelik erittiniz?
-Alti.
Schwab bir tebesir parçasi alarak yere büyük bir 6 yazdi. Çikip gitti. Gece isçileri geldigi zaman bu alti rakaminin ne oldugunu sordular.
Gündüz isçileri de:
-Patron bugün burada, Bize kaç kazan çelik erittigimizi sordu alti cevabini verdik, buraya alti yazdi ve gitti.
Ertesi gün Schwap fabrikayi yine dolasti. Alti rakami silinmis ve yerine yedi yazilmisti. Gündüz isçileri gelince yediyi gördüler. Demek gece çalisanlar kendilerinden daha iyi is yaptiklarini zannediyorlardi? Kendilerini gece isçilerinden üstün göstermek için büyük bir gayretle çalistilar ve yere 10 yazdilar.
Çok geçmeden fabrikanin verimi o civardaki bütün fabrikalari geçti.
Nasil mi?
Schawb bunu söyle açikliyor: "Is yaptirmak için rekabet hissini uyandirmak gerekir. Amaç herkesi mücadele etmeye sevketmek degildir. Onlari birbirine üstün gelmeye tesvik etmektir.
Üstün gelme hissi insanlarin ruhunu costurur. Hayatta basarili olan her insanin en sevdigi sey; basaracagi istir. Çünkü bu basarida kendisini ifade eder ve bu sayede degerini, üstünlügünü gösterir. Iste bu yüzden, bir oturusta bir kilo dondurma yemek, elli bardak su içme gibi manasiz yarismalar buradan gelir. Üstün gelmek, degerini göstermek, insanlarin en önemli istegidir. O halde insanlari kendi özelliklerini ortaya çikarmalari için cesaretlendiriniz.

KAYNAK: NETWORK LIDERLIK KITAPLARI

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar