Matematik Başarısında Kahvaltı

Etiketler :
"Araştırmalar, doğru ve dengeli beslenen öğrencilerin hızlı öğrendiğini, derslere ise daha rahat odaklandığını gösterdi. Özellikle iyi kahvaltı yapan çocuklar, problemleri daha kolay çözüyor. ABD’DE yapılan bir araştırma kahvaltı yapan öğrencilerin, matematik problemlerini daha kolay çözdüğünü, öğretmenlerini daha dikkatli dinlediklerini ortaya koydu. Türkiye’de yapılan ve fast-food ile ev tipi yemek tüketen çocukları karşılaştıran araştırmalar ise ev yemeği yiyen çocukların daha başırılı olduğunu gösterdi. Uzmanlar da doğru ve dengeli beslenmenin sınavlara hazırlanan öğrencilerin başarısını doğrudan etkilediğine dikkati çekti. Doğru besinleri doğru zamanlarda tüketen çocuklarda öğrenme artarken, hızlı düşünme ve odaklanmayı da güçlendiriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysen Arıcan “İyi beslenen çocuk, öğrenme güçlüğü çekmez, konsantrasyon sorunu yaşamaz” diyerek beslenmeye dikkat çekti. Balık tüketen çocukların öğrenme becerilerinin daha fazla olduğunu belirterek Arıcan “40 dakikalık konsantrasyon, çok zaman 20 dakikaya düşer. Bu süre balık tüketenlerde 40 dakika olur. Okuldan aç çıkan çocuk her yiyeceğe saldırır. Burada iş aileye düşüyor” dedi.

Beslenme çantasının olmazsa olmazları
İYİ bir beslenme çantasının çocuğun dengeli beslenmesine yönelik olması gerektiğini kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysen Arıcan şunları söyledi. “Beslenme çantasında mutlaka mevsim meyvelerinden bulunsun. Peynir, yumurta, tavuk, balık gibi protein kaynağı çantanın olmazsa olmazlarındandır. Çok az yağlı makarna, tam tahıl ekmeği konabilir. Çantada mutlaka süt ürünlerinden biri bulunmalı. Öğretmenlerimiz de beslenme konusunda yetersiz. Beslenme listesine ‘Şokellalı Ekmek’ diye yazanlar var. Çantaya konan bu tür besinler, çocuğun ihtiyaçlarına asla yanıt vermeyecektir.”
Haftada bir ıspanaklı börek günü yapın Öğrencilerin beslenmesinde yumurtanın önemine değinen Arıcan, sütün kesinlikle tüketilmesi gerektiğini söyledi. Arıcan, diğer tüketilmesi gereken besinleri ise kuru meyveler, yağlı tohumlar (fındık, badem, ceviz vb.), taze sebze ve meyveler, et, tavuk-hindi, kurubaklagiller olarak sıraladı. Yeni neslin sebze yemediğini, bunun için böreklerden yararlanılabileceğini vurgulayan Arıcan “Anneler, beslenme çantaları için pırasalı, bezelyeli, ıspanaklı börekler yapılabilir. Makarnalar da sebzelerle sevdirilebilir” dedi."
Kaynak: http://www.stargazete.com/egitim/kahvalti-yapan-ogrenciye-matematik-dersi-viz-gelir-haber-392889.htm

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar