Matematik Öğretmenliği Bölümü

Etiketler :
Program Hakkında: Matematik Eğitimi Anabilim Dalının eğitim dili Türkçe ve öğrenim süresi 5 yıldır. Programda alan bilgisi, öğretmenlik meslek bilgisi, genel kültür ve uygulama derslerine yer verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir. Programı tüm gereksinimlerini yerine getirerek başarı ile tamamlayan mezunlar 4 yıllık bölümler için “Matematik Öğretmenliği alanında Lisans derecesi” alırlar. 5 yıllık bölümü tamamlayan mezunlara da " Birleştirilmiş Lisans + Tezsiz Yüksek lisans Derecesi" verilir. Son değişikliklerle 5 yıllık bölümler dönüştürülmüştür.
Matematik Öğretmenliği Mezunlarının Yeterlilikleri:
Kuramsal, Olgusal - Bilimsel düşünme becerisini kazanabilme - Matematik problemlerini öğrenme ve öğretebilme yeteneğini kazandırabilme - Matematik kavramlarının önemini kavrama, uygulama ve anlatabilme - Düşünme, üretme, tartışma ve sorgulama yeteneklerini geliştirilebilme - Bilgiye ulaşma, bilgiyi değerlendirme ve sunma yeteneğini geliştirebilme - Matematiğin disipliner yapısını, bu yapının tarihsel gelişimini ve ilgili felsefi yaklaşımları ve problemleri bilir. 
Bilişsel, Uygulamalı - Dikkatli bir gözlemci ve analitik düşünme yeteneklerini kazanabilme - Matematik problemlerini öğrenme ve öğretebilme yeteneğini kazandırabilme - Matematik kavramlarının önemini kavrama, uygulama ve anlatabilme - Düşünme, üretme, tartışma ve sorgulama yeteneklerini geliştirilebilme - Bilgisayar destekli problemlerin çözümü için algoritma ve program yazma yeteneğine sahip olabilme - Gelişen teknolojiye paralel olarak kendisini geliştirebilme - Matematiğin disipliner yapısını, bu yapının tarihsel gelişimini ve ilgili felsefi yaklaşımları ve problemleri bilir. 
Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği - Bilimsel düşünme becerisini kazanabilme - Bağımsız araştırma ve inceleme yapabilme - Düşünme, üretme, tartışma ve sorgulama yeteneklerini geliştirilebilme - Bilgiye ulaşma, bilgiyi değerlendirme ve sunma yeteneğini geliştirebilme - Gelişen teknolojiye paralel olarak kendisini geliştirebilme Öğrenme Yetkinliği - Bilimsel düşünme becerisini kazanabilme - Bağımsız araştırma ve inceleme yapabilme - Dikkatli bir gözlemci ve analitik düşünme yeteneklerini kazanabilme - Matematik problemlerini öğrenme ve öğretebilme yeteneğini kazandırabilme - Matematik kavramlarının önemini kavrama, uygulama ve anlatabilme - Düşünme, üretme, tartışma ve sorgulama yeteneklerini geliştirilebilme - Bilgisayar destekli problemlerin çözümü için algoritma ve program yazma yeteneğine sahip olabilme 
- Bilgiye ulaşma, bilgiyi değerlendirme ve sunma yeteneğini geliştirebilme - Gelişen teknolojiye paralel olarak kendisini geliştirebilme - Matematiğin disipliner yapısını, bu yapının tarihsel gelişimini ve ilgili felsefi yaklaşımları ve problemleri bilir. İletişim ve Sosyal Yetkinlik - Matematik problemlerini öğrenme ve öğretebilme yeteneğini kazandırabilme - Bilgiye ulaşma, bilgiyi değerlendirme ve sunma yeteneğini geliştirebilme Alana Özgü Yetkinlik - Bağımsız araştırma ve inceleme yapabilme - Dikkatli bir gözlemci ve analitik düşünme yeteneklerini kazanabilme - Matematik problemlerini öğrenme ve öğretebilme yeteneğini kazandırabilme - Matematik kavramlarının önemini kavrama, uygulama ve anlatabilme - Bilgisayar destekli problemlerin çözümü için algoritma ve program yazma yeteneğine sahip olabilme - Gelişen teknolojiye paralel olarak kendisini geliştirebilme - Matematiğin disipliner yapısını, bu yapının tarihsel gelişimini ve ilgili felsefi yaklaşımları ve problemleri bilir.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler