"Cebir"

Etiketler :
Üniversiteden hocalarım Ali Osman Asar, Ahmet Arıkan ve Aynur Arıkan'ın ilmi çalışmaları ile çıkmış olan cebir ile ilgili mükemmel kitap. Ali Osman ve Ahmet Arıkan hocalarımın ikisinin de dersine girmek nasip oldu. İkisi de çok kaliteli ve değerli insanlar. Matematik alanında kıymetli çalışmalarla gençlerimize ışık olmaya ömürlerinin adamış bu değerli ilim adamlarının cebir alanındaki eserini matematik aşıklarıyla paylaşmayı bir onur bilirim.  Ali Osman Hoca'nın cebir alanında ele aldığı ders notlarını en sonunda kitaplaştırmış olması da büyük bir sevinç kaynağı.

Matematikte ileri düzey anlatımların yer aldığı geniş açıklamaların olduğu üniversite matematiği için yararlı bir kitap. Derslerindeki notları bile bir öğrencinin işine fazlasıyla yeterken bu kitapta hocam çok daha fazlasını bize sunuyor. Onca yaşına rağmen Ali Osman Hoca'daki o azim ve çalışkanlık gençliğinin baharında olup da tembellikten kıvranan insanlara örnek olacak niteliktedir. Derste bir teoremi bize anlatırken sanki yaşıyormuş gibi heyecanlanan, teoremi ispatladığında çocuklar gibi sevinip mutlu olan Ali Osman Asar hocamız için tek bir kelime kullanılır 

"Matematiğe Aşık Bir Değer İnsanı" Ellerine sağlık Hocam.Bütün Matematik öğretmenlerine ve matematik öğrencilerine çok faydalı olacak güzel bir kitap. Bu kitap üniversitelerin lisans derslerinde okutulan grup, halka ve cisim konularına bir giriş kitabıdır. Üç dönemlik bir ders kitabı olarak kullanılabilir. Kitap ayrıca lisansüstü cebir öğrencilerinin de yararlanabileceği niteliktedir. Her konu oldukça detaylı bir biçimde işlenmiş ve kitapta geçen hemen hemen bütün kavramların tanımları ile hemen hemen bütün sonuçların ispatları verilmiştir. Bunun yanında kavramlar ve sonuçlar bol bol örneklerle desteklenmiştir. Bundan başka her kısmın sonuna 20 civarında problem eklenmiş ve bunların tek numaralı olanların çözümleri ya da çözümlerine ait ipuçları verilmiştir. Ayrıca temel kavramlar bölümünde sembolik mantık, kümeler, bağıntılar ve tamsayıların oldukça geniş birer özeti verilmiştir. Bu bölüm özellikle matematik öğretmenlerinin ve matematiğe ilgi duyanların başvuracağı ve faydalanacağı temel kavramları içermektedir. 

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar