Diferansiyel Denklemlere Yeni Çözüm Yöntemi

Etiketler :
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Halilov, geliştirdiği formülle sonsuz sayıda diferansiyel denklemi çözülebileceğini kanıtladı.Azeri Profesör Halilov'un formülü Barselona'da yapılan 4. Dünya Bilim ve Eğitim Kurultayı'nda taktir gördü ve ders kitaplarına konulmaya başladı.
Halilov, yaptığı açıklamada, matematikte, fonksiyonların bir veya birden çok değişkene göre türevlerini ilişkilendiren denklemlerin diferansiyel denklemler olduğunu, fizik, kimya, mühendislik, biyoloji ve ekonomi alanlarında matematiksel modellerin genellikle diferansiyel denklemler kullanılarak ifade edildiğini belirtti.
Diferansiyel denklemlerin, çözümü analitik olarak bulunabilen ve analitik olarak bulunamayan diye iki tür denklem olduğunu ifade eden Halilov, şunları söyledi:
“Bulunamayan denklemlerde yeni yöntemlerin geliştirilmesi gerekiyor. Çözülebilir denklemler çözülemeyen denklemlerin yanında çok küçük kalıyor. Çeşitli yöntemlerle çözüm formülleri geliştiriyoruz. Biz de yaptığımız çalışmayla türdeş denklemlerde bir sınıf belirledik. Yazdığımız formül sayesinde yerine koyma metodu ile diferansiyel denklemin türdeş denkleme dönüştürülerek, normal metotla çözümünü sağladık. Formülle birlikte türdeş denkleme dönüştürülebilir diferansiyel denklemler sınıfını biraz genişletmiş olduk.Uygulama açısından matematiğin araştırmalarını dondursak elde edilen matematik sonuçları çağdaş teknolojiyi yüz sene ileri götürmeye yeter. Her bir matematik önerisinin anında uygulaması olacak diye bir şart yok. Karmaşık sayılar tanımlandıktan 200 yıl sonra uygulanmaya başladı. 'e' ve 'i' sayısı şimdi teknolojinin vazgeçilmezi olmuş durumda. Bizim bulduğumuz formül her türlü geometrik uygulamada yapılabilir. Teknolojik uygulaması ise mühendislerin işi.”
Halilov, çalışmayı, geçen yıl Ankara'da 6. Matematik Günleri'nde sunduğunu, ayrıntılı şekilde hazırlayarak şubat ayında Barselona'da yapılan 4. Dünya Bilim ve Eğitim Kurultayı'na gönderdiklerini, taktir görerek kabul edildiğini kaydetti. Halilov, formülün kabul edildikten sonra basılarak yayımlandığını ve ders kitaplarına konulmaya başlandığını dile getirdi.Prof. Dr. Hüseyin Halilov, açıklamanın ardından geliştirdiği formülü Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü 2. sınıf öğrencilerine örneklerle anlattı.
http://www.veteknoloji.com/diferansiyel-denklemlerde-yeni-cozum-58730--.html

1 yorum:

 1. Üniversitenin Basın Duyurusu Haberi

  Basın Yayın, Enformasyon ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 29 Kasım 2012 13:29
  Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin HALİLOV’un formülü, Barselona’da yapılan 4. Dünya Bilim ve Eğitim Kurultayı’nda takdir gördü. Önerdiği çözüm yöntemi ile sonsuz sayıda diferansiyel denklemi çözülebilir ve bu yöntem lisans ders kitaplarında yer alabilir.

  Prof. Dr. HALİLOV, matematikte, fonksiyonların bir veya birden çok değişkene göre türevlerini içeren denklemlerin diferansiyel denklemler olduğunu, fizik, kimya, mühendislik, biyoloji ve ekonomi alanlarında matematiksel modellerin genellikle diferansiyel denklemler kullanılarak ifade edildiğini söyledi.

  Diferansiyel denklemlerin, çözümü analitik olarak bulunabilen ve analitik olarak bulunamayan olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Prof. Dr. HALİLOV: ”Çözümü analitik olarak bulunamayan denklemlerde mümkünse yeni yöntemlerin bulunması gerekiyor. Çözülebilir denklemler, çözülemeyen denklemlerin yanında çok küçük kalıyor. Biz de yaptığımız çalışmayla türdeş denklemlerde dönüştürülebilen önerdiğimiz bir sınıf belirledik. O formül sayesinde, yerine koyma metodu ile diferansiyel denklemin türdeş denkleme dönüştürülerek, normal metotla çözümünü sağladık. Formülle birlikte türdeş denkleme dönüştürülebilir diferansiyel denklemler sınıfını biraz genişletmiş olduk. Uygulama açısından matematiğin araştırmalarını dondursak, var olan matematik sonuçları, çağdaş teknolojiyi uzun yıllar ileri götürmeye yeter. Her bir matematik önerisinin anında uygulaması olacak diye bir şart yok. Karmaşık sayılar tanımlandıktan 200 yıl sonra uygulanmaya başladı. ‘e’ ve ‘i’ sayısı şimdi teknolojinin vazgeçilmezi olmuş durumda. Bizim bulduğumuz formül, çeşitli geometrik uygulamada yapılabilir.” dedi.

  Prof. Dr. Hüseyin HALİLOV, geçen yıl Ankara’da 6. Matematik Günleri’nde sunumunu yaptığı çalışmanın, teknolojik uygulamasının mühendisler tarafından sürdürülebileceğini kaydetti. Formülü ayrıntılı şekilde hazırlayarak şubat ayında Barselona’da yapılan 4. Dünya Bilim ve Eğitim Kurultayı’na gönderdiklerini, çalışmanın takdir görerek kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin HALİLOV, formülün kabul edildikten sonra elektronik ortamda basılarak yayımlandığını ve ders kitaplarına konulabileceğini dile getirdi.http://haber.rize.edu.tr/?p=7174

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar