Midyat matematik olimpiyatı

Etiketler :
Öncü faaliyetlerle Midyat’ın eğitim kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar başlatan Kaymakam Oğuzhan Bingöl, şimdi de ilçe genelinde tüm ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımıyla matematik olimpiyatı düzenliyor. Öğrencilere evrensel bir dil olan matematiğin yaşadıkları çağdaki yükselen değerinin sezdirilmesi amacıyla bu yıl ilk kez Midyat’ta matematik olimpiyatı düzenlenecek. Midyat Kaymakamlığı’nın organizesinde ilk ve orta öğretim öğrencileri arasında yapılacak olan matematik olimpiyatının hazırlıkları sürüyor. Öğrenciler arasında matematiğe olan ilgiyi arttırmak, öğrencinin matematik seviyesini görmesini sağlamak ve kendine güven duygusunu geliştirmek amacıyla düzenlenecek olan yarışmada başarı gösteren genç matematikçilere çeşitli ödüller verilecek. 
Matematik Olimpiyatı ile ilgili konuşan Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, düzenleyecekleri yarışmanın amacının öğrencileri derecelendirmekten ziyade matematiğe teşvik etmek olduğunu söyledi.Matematik alanında Midyat’ı hak ettiği yere taşımak istediklerini vurgulayan Bingöl, “Bizim amacımız eğitimdir, matematiği ilçemizin gündemine getirmektir. Midyatlı genç beyinleri geleceğe hazırlamak istiyoruz. Onlar da bir yerlere gelsinler istiyoruz.” dedi. Matematiğin insanlığın ortak düşünme aracı olduğunu kaydeden Bingöl, “Bu yarışmadaki amacımız öğrencilerimizde matematik bilincini geliştirmek, evrensel bir dil olan matematiğin yaşadıkları çağdaki yükselen değerinin sezdirilmesini sağlamaktır. Matematik olimpiyatında ki hedefimiz tüm öğrencilerimizin katılımını sağlamak olup orta vadeli hedefimizde ise tüm bölgeye hitap eden uzun soluklu bir organizasyona düzenli olarak ev sahipliği yapmaktır. Matematik olimpiyatına katılacak olan öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum, yarışmanın hazırlanmasında emeğin geçen matematik zümresi öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Sonuçlar: Midyat Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen matematik olimpiyatlarında, Midyat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, 75 Yıl İMKB Anadolu Lisesi ikinci geldi. Her iki okul 22 Mayıs'ta Mardin'de yapılacak liseler arası matematik olimpiyatlarında Midyat'ı temsil edecek. Ortaokullar arasında Midyat merkez ve merkeze bağlı mahalle ile köylerden 32 okulun katıldığı yarışmada 75 Yıl İMKB ortaokulu birinci oldu. Matematik olimpiyatlarının finalinde konuşan İlçe Kaymakam Oğuzhan Bingöl, "Bu tip organizasyonların yapılması için her türlü katkıyı vermeye hazırız. Bu cesareti ve öz veriyi öğretmen arkadaşlarımızda görmek istiyoruz ve gördük. Herkese tekrar teşekkür ediyorum" dedi.
Yarışmalar hakkında genel bir değerlendirme yapan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay ise şunları kaydetti: "Matematik olimpiyatları gerçekleştirme nedenimiz, matematiği başaramama korkusunu yenmeye yardımcı olmaktır. Yarışan tüm okul öğrencilerimizin gayet başarılı olduğunu gördük. Başa baş geçen bir yarışma oldu. Bu bizi çok memnun etti. Matematik başarılamayacak bir ders değildir. Sadece öğrencilere sevdirilmesi gereken bir derstir. Bir eksiklik olduğunu keşfettik bu eksikleri gidermek için uğraştık ve başardık. Burada birinci olan okullarımızın ilde de başarılı olacaklarına inancım tamdır." Yarışmada birincilere yarım altın, ikincilere çeyrek altın verildi.07.05.2015

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler