Açıortay Teoremleri ve İspatı

Etiketler :
Verilen herhangi bir üçgende iç açıortay veya dış açıortay çizilmiş olursa buna bağlı olarak özel teoremler yazılabilir. Teoremler yazılırken üçgenlerde benzerlik ilişkisinden yararlanılır.

Açıortay ister iç ister dış açıortay olsun üçgenin köşe noktasından üçgenin kenarına bir paralel çizildiğinde benzer üçgenleri oluşturmak mümkün olur bu benzerlik yardımıyla karşılıklı eş açıların karşılarındaki kenarların birbirlerine orandan özel olarak iç açıortay teoremi ve dış açıortay teoremi bulunur.

Açıortay dikmeleri ile ilgili diğer özellikler için farklı bir konu başlığı altında yazdığımız yazıyı da  inceleyebilirsiniz. (Bkz.Açıortay Dikmeleri)

4 yorum:

 1. Teşekkürler!!

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Üçgende açıortay ile ilgili lise müfredatında geçen iç ve dış açıortay teoremleri vardır. İç ve dış açıortay teoremlerinin ispatı da burada verilmiştir.Örneklerde teoremlerin uygulamalarına da ayrıca yer verilmiştir.

   Sil
 3. 90-m(A)/2 ve 90+m(A)/2 kuralları yokmu onlar niye ispatlanmamış

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler