Sağlıklı ve Temiz Tuvalet Alışkanlığı

Etiketler :

Sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurlarından birisi iyi bir tuvalet alışkanlığıdır. İnsanın idrarında ve özellikle dışkının her milimetre küpünde milyonlarca bakteri bulunur. Bu mikroplar, herhangi bir yolla tekrar vücudumuzun iç ortamına bulaştıklarında hastalıklara sebep olur. Bu nedenle tuvalet temizliğinin özenle yapılması hayatımız için çok önemlidir.
Ø Tuvalet alışkanlığında öncelikli hedef:  temizlik kurallarına ve sağlıklı yaşam şartlarının gereklerine dikkat etmektir. Bunun için tuvalette temizleme işlemi son derece önemlidir.
Ø Tuvalet adabına göre; tuvalette fazla kalınmamalı, içeride gazete, dergi…vs okunmamalıdır. Hacet giderilip ortam iyice temizlendikten sonra, tuvalet hemen terk edilmelidir. Tuvalette gereğinden fazla oturmak hemoroid (basur) ve fissur (çatlak) gibi rahatsızlıklara yol açar.
Ø Kesinlikle tuvalet içerisinde konuşulmamalı, şarkı söylenmemeli, herhangi bir şey yenilip içilmemelidir. Tuvalette sümkürmemeli, taşlarına tükürmemeli ve sakız çiğnenmemelidir.
Ø Sigara gibi zararlı alışkanlıkları hiçbir ortamda kullanmamalı, özellikle tuvalette bu kurala ayrıca dikkat edilmelidir.
Ø Dışkılama sonrası temizlikte doğrudan eller kullanıldığında, kirlilik çok fazla arttığından etkili yıkama ile dahi eller tam olarak temizlenmemektedir. Bu nedenle tuvalet sonrası beden temizliği esnasında sol el kullanılarak öncelikle kaba pislik ve necasetler tuvalet kâğıdı ile giderilmeli daha sonra bol su ile temizleme işlemi yapılmalıdır.
Ø Ayakta idrar yapma sonucu idrarın bir kısmı idrar kesesinde kalacağı için, bu idrar kalıntısına bağlı iltihap, böbreklerde taş, prostat v.s gibi şikâyetler gelişir. Bu nedenle mesanede idrar bırakmamak ve oturarak idrar yapmak gerekir.
Ø Tuvalette elbiseye idrar ve pislik sıçratılmamalı mümkünse elbise-pantolon paçaları sıvanmalıdır.
Ø Beden temizliğinden sonra tuvalet ortamı iyice temizlenmeli herhangi bir yerde pislik eseri dahi kalmamalıdır. Tuvaletten çıkarken başkasının da kullanımı için tuvaletler çok temiz bırakılmalıdır.
Ø Kullanılan suyun israf edilmemesi için musluklar iyice kapatılmalıdır. Tuvalet ortamında çöp, izmarit, kâğıt, peçete… vs etrafa bırakılmamalıdır.
Ø Tuvaletten çıktıktan sonra eller lavaboda bol sabunlu su ile etkili bir biçimde yıkanmalıdır. Kesinlikle eller iyice sabunlanmadan tuvaletten ayrılmamalıdır. 

UNUTMAYIN Kİ; İYİ BİR TUVALET ALIŞKANLIĞI SAĞLIKLI VE TEMİZ BİR HAYATIN HABERCİSİ OLACAKTIR.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar