2015 YGS Matematik Yayınlanmış Soruları

Etiketler :
1-Bir uçakta seyahat eden yolcular, ikram edilen çay ve kahveden en fazla birini almıştır. Bu yolculardan çay alan yolcu sayısı, kahve alan yolcu sayısının 3 katı, çay ve kahve ikramlarının ikisinden de almayan yolcu sayısı, tüm yolcu sayısının üçte biri kadardır.
Bu seyahatte çay almayan yolcu sayısı 72 olduğuna göre, kahve almayan yolcu sayısı kaçtır?
a) 90 b) 96 c) 100 d) 108 e) 120

DOĞRU CEVAP: E

2-Alper çalıştığı iş yerinde sabah 08.00’de yapılacak bir toplantıya katılacaktır. Toplantı vaktinden bir saat önce evden yola çıkan Alper, yürüme hızını 1 saatte iş yerine varacak biçimde ayarlıyor. Yolun yarısına geldiğinde dosyasını evde unuttuğunu fark eden Alper, sabit hızla koşarak dosyasını alıyor ve durmadan aynı hızla koşarak tam zamanında iş yerine varıyor. 
Alper, tüm hareketi boyunca ev ile iş yeri arasında aynı yolu kullandığına göre, dosyasını evden saat kaçta almıştır? 
a) 07.36 b) 07.40 c) 07.42 d)  07.45 e) 07.48 
 DOĞRU CEVAP: B

3- n bir tam sayı olmak üzere, 120/n ifadesi bir asal sayıya eşittir.Buna göre, n’nin alabileceği değerlerin toplamı kaçtır?
a) 104 b) 108 c) 112 d) 116 e) 124

DOĞRU CEVAP:E

Diğer soru ve çözümlerimizi görmek için alttaki bağlantıdan PDF dosyasını indiriniz. YAYINLANMIŞ TÜM MATEMATİK YGS 2015 SORULARININ ÇÖZÜMLERİ: Yayınlanan internet kitapçığı matematik sorularının çözümü için tıklayınız.Burada paylaşılan soruların çözümü sitemize aittir. 

Öğrencilerimizin sınavlara hazırlanırken YGS basamağında 9.ve 10.sınıf konularını içerecek biçimde hazırlanmaları LYS basamağı için de tüm matematik konularına hakim olarak hazırlanmaları iyi bir bölüm arzu edenler için kesinlikle gerekli olacaktır. Yukarıdaki soru ve ünite tablosu da incelenerek hangi konulardan daha yoğun soru geldiği analiz edilerek o konulara/ünitelere daha çok ağırlık verilmelidir. Planlı ve programlı bir şekilde zamanı verimli kullanarak çalışma yapılırsa başarıya ulaşmak kolay olacaktır. Bütün öğrencilerimize sınavlarında başarı dileriz...

1 yorum:

  1. Yayınlanan matematik soruları zormuş gibi görünen ama basit mantıkla çözülebilecek sorulardan oluşuyor.Ayrıca şunu bilmekte yarar var. Artık YGS tarzı sınavlarda öğrencilerin kendi kazanımları ile klasik sorulardan daha farklı sorularla karşılaşılması ve çözüm üretilmesi isteniyor. Bu nedenle öğrencinin matematik konularının her alanına tam olarak hakimiyet kurması işini daha da kolaylaştıracaktır.

    YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar