Kanguru Matematik Sınavı

Etiketler :
Kanguru Matematik Yarışması Her yılın Mart ayının üçüncü haftası, bütün dünyada milyonlarca öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar. Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamada yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 2015 yılında 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 2015 sayısal bilgisi ile 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. 
Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir. 
Sınavın Tarihçesinde; 1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Gregor Dolinar yürütmektedir (2015). Prof. Gregor Dolinar aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 60’tan fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor. Derneğin Uluslararası internet sitesi www.aksf.org dur. Bu sitede hem yarışma hem üye ülkeler hakkında daha geniş bilgi yer almaktadır. 
Türkiye’de Kanguru sınavı 2015'e kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara bu ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı: Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başlıyor. Bunun yanısıra isteyen okullar için sınav başka dillerde de uygulanabilmektedir. Bu aşamada Sınav Uygulayıcısı okullar ve kurumlar belirleniyor ve bu okullardan öğretmenlerin katılımıyla Danışma Kurulu oluşturuluyor. Sizin de kurumunuzu Sınav Uygulayıcısı okul yapmanız ve Danışma Kurulu’na katılarak bu önemli kuruluşun Türkiye’de de gelişmesine destek vermeniz önemli bir katkı olacaktır. Bunun için aşağıdaki adreste yer alan katılım formunu doldurarak sınav merkezi durumuna gelebilirsiniz.http://www.kanguru-tr.com/ Uluslararası Matematik Yarışması Kanguru’ya 2016 yılında kurum olarak destek vermek ve “Sınav Merkezi” olmak için lütfen adresteki http://www.kanguru-tr.com/kurumlar-icin/ formu doldurarak ya da 0532 225 04 83 No’lu telefonu arayarak iletişime geçiniz. 
Devlet okullarımızın da artık sınava ilgisi yoğunlaşmıştır. Örnek olarak Konyadan katılan öğrenciler sınavda güzel başarılar elde ederek ülkemizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir.
İstanbul´un Kartal ilçesinde eğitim öğretim veren Özel Fen Bilimleri Ortaokulunun Association Kangaurou Sans Frontieres (AKSF) Kurumu ile imzalamış olduğu sözleşme gereği Türkiye genelinde "Kanguru Matematik Sınavı" adıyla genel bir sınav yapılmıştır. Yarışmaya katılan Karatay İsmet Paşa İlkokulu 3. sınıf öğrencilerinden Mehmet GAZEL, Memnune Ceren TUNCER, Pınar ERTURUL,  Türkan Sena ALP ve İsmail Ensar TELLAL Türkiye geneli %1´lik dilime girerek başarı göstermişlerdir. Başarılarından dolayı öğrencileri kutlayan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, başarı belgeleri ve madalyalarını öğrencilere takdim etmiştir.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler