Teog Yerleştirme ve Nakil İşlemleri

Etiketler :
2014-2015 öğretim yılı “Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi” kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilme sonuçları açıklanmıştır. Bu kapsamda yerleştirme işlemleri, öğrencilerimizin okul kodlarına göre yaptıkları tercihler doğrultusunda Yerleştirmeye Esas Puanlarına (YEP) göre gerçekleştirilmiştir. Yerleştirme sonuçlarına, www.sinavlar.gov.tr vehttp://teog2015.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşılabilir. 
Yerleştirmeye Esas Puanı hesaplanan 1 milyon 288 bin 315 öğrencimizden; 1 milyon 108 bin 182’si tercih başvurusunda bulunmuştur. Tercihte bulunan öğrencilerimizin % 94’ünü oluşturan 1 milyon 36 bin 809 öğrencimiz tercihlerinden birine yerleştirilmiştir. İlk beş tercihine yerleşen öğrenci sayımız % 66 ile 736 bin 796, ilk on tercihine yerleşen öğrenci sayımız % 87 ile 960 bin 136’dır. Tercih yaptıkları halde tercihlerinden birine yerleşemeyen 71 bin 373 öğrencimiz ile hiçbir tercihte bulunmamış ve herhangi bir özel öğretim kurumuna kaydını yaptırmamış öğrencilerimiz açık öğretim kurumlarına yerleştirilmiştir. Yerleştirme sonunda okullarımızda halen 248 bin 908 boş kontenjan bulunmaktadır.
Hiçbir tercihte bulunmayan veya tercihte bulunduğu halde tercihlerinden birine yerleşemeyerek açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrencilerimiz ile tercihleri doğrultusunda bir ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrencilerimiz istemeleri hâlinde 17-21 Ağustos 2015, 24-28 Ağustos 2015, 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr adresinden yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir. Öğrencilerimiz bu süreler içerisinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu için boş kontenjan şartı aranmaksızın 3 (üç) tercih yapacaklar ve tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır. 
Yerleştirmeye esas nakil süreci 7 Eylül 2015 tarihi itibarıyla sona erecektir. Ayrıntılı bilgi odsgm.meb.gov.tr/ adresinden Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşarak edinilebilir.
Bütün öğrencilerimize yeni okullarında başarılar dileriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  
MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Yapılan bu duyuru neticesinde okulunu beğenmeyip nakil başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin izleyeceği yollar şu şekilde gerçekleşecektir. 
1. Öncelikle https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden duyurular kısmında yer alan okulların boş kalan kontenjanları sorgulanmalıdır. Başvuru için boş kontenjan olması gerekmiyor ama açık varsa yerleşme şansı daha yüksek olduğunu bilmenizde fayda var.
2. Evde internet yoluyla da başvuru öğrenci tarafından yapılabilir, Öğrenci istediği bir okul çıksa da her seferinde daha üst puanlara sahip okulları yazabilecektir.
3- Tercih listenizi mutlaka herhangi bir okul müdürlüğünde onaylatın, onaylanmış çıktıyı saklayın. Bu çıktının herhangi bir aksilik durumunda itiraz hakkı gibi nedenlerle kullanılması için saklanması gerekli olabilir.
4- Her nakil döneminde aynı işlem öğrenci tarafından tekrar tekrar yapılacak. Eğer aday ilk nakil tercihinde herhangi bir okul kazanamadıysa, işlemleri ikinci nakil döneminde yeniden yapması gerekiyor. Bu da olmazsa üçüncü nakil döneminde de aynı işlemi tekrar yapmalıdır. Nakil dönemlerinde tercih yapıp hiç birini kazanamayan öğrencinin kaydı ilk kazandığı okulda kalıyor. Ama bir nakil döneminde tercih yapıp kazandıysa, nakilden önce yerleştiği okula artık geri dönemiyor ve en son kazanıp yerleştiği okul geçerli oluyor.
5- Başvuruları kesinlikle son güne bırakmayın. Adayların kontenjan açıklarını her gün kontrol etmelerinde fayda var. Başvuruları sistem üzerinde yaşanabilecek aksaklık ve yığılmalardan ötürü son güne bırakılmaması tavsiye edilir. 
6- Ayrıntılı bilgi odsgm.meb.gov.tr/ adresinden Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşarak edinilebilir.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler