Matematik Kaygısında Velinin Rolü

Etiketler :
"Yapılan bir araştırma matematik derslerinde sorun yaşayan çocukların başarısızlık sebebini ortaya koydu. Araştırmaya göre matematikle ilgili kaygı yaşayan ailelerin çocukları da matematik kaygısı yaşıyor. Amerika’da 29 okuldan 438 çocukla ve aileleriyle bir araştırma yapıldı. Çocuklar okul başında ve sonunda matematik ile matematik kaygısı testine sokuldular. Aileleri ise matematik kaygısı ve çocuklarının ödevlerine ne sıklıkta yardım ettikleriyle ilgili anketler doldurdu. Araştırmanın sonucu ise çarpıcı… Matematik kaygısı olan ailelerin çocukları da bu kaygıları taşıyorlar. Üstelik bu durum aile, çocuğuyla ne kadar fazla ders çalışırsa o kadar fazla ortaya çıkıyor. Araştırmacılar bu başarısızlıkların yeni kaygıları doğurduğuna da dikkat çektiler. 

Chicago Üniversitesi’nden psikolog Sian L. Beilock araştırma sonuçları için “Aileler çocuklarını sabote etmek istemiyorlar ama katkılarının verimli olduğundan emin olmalıyız. Ebeveynler, kendi matematik kaygılarına ve söyledikleri şeylerin önemli olduğuna dair farkındalığa sahip olmalılar.” dedi. Ailelerin çocuklarına verdikleri mesajlara dikkat etmesi gerektiğini belirten Beilock “Örneğin, ödev stresi yaşayan bir çocuğu, ‘Ben de matematik insanı değilim, bunda hiç sorun yok.’ diyerek rahatlatmak, hiç de iyi bir mesaj değildir.” dedi. Duke Üniversitesi’nden psikolog Harris Cooper ise “Ebeveynlerin matematik kaygısı, okullar onları matematik öğrenmenin yeni yöntemleriyle her tanıştırdığında daha da şiddetleniyor.” açıklamasını yaptı. Ailelere bu sorunu ortadan kaldırmak için tavsiyede bulunan Cooper, küçük çocuğu olan ebeveynlerin olumlu bir “matematik davranışı” modelleyerek pozitif bir matematik ortamı oluşturmalarını önerdi. 
Cooper “Örneğin çocuğunuza ‘Bu senin matematik ödevin, bu da benim.’ deyin ve sıra size geldiğinde akşam yemeğinin ne zaman hazır olacağını hesaplayın ya da marketteki fiyatlara bakıp bütçe yapın.” dedi."
Haber Metni: http://www.ntv.com.tr/egitim/matematik-kaygisinin-sebebi-bulundu,G97nPlwPf0Wf9uNzREn7lQ?_ref=infinite

Her zaman dediğimiz gibi eğitim; öğrenci, öğretmen ve veli üçlüsünün düzenli işbirliği içinde başarılı sonuçlar verebilir. Bu nedenle çocuklarımızın başarılı olabilmesi için, bir veli olarak elimizden geldiğince çocuklarımıza yardımcı olmak boynumuzun borcudur. Özellikle sayısal derslerde öğrenciyi tek başına bırakmak, onu başarısızlığa mahkum etmekle eşdeğer anlama gelecektir. Veli olarak  sayısal dersler başta olmak üzere tüm derslerde çocuğumuza yardımcı olamıyorsak, alternatif yolları arayarak mutlaka öğrencimizin başarısı için çaba sarf etmeli ve bu gösterdiğimiz çabayı çocuğumuza hissettirmemiz, evlatlarımızın derslerinde iyi bir sonuç elde etmesi için gereklidir.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar