Ölüm Bir İbrettir

Etiketler :
"Her nerede olursanız olun ölüm size yetişir, son derece sağlam kaleler içinde de bulunsanız yine kurtulamazsınız. Onlara bir iyilik erişirse "Bu, Allahtandır" derler, bir kötülüğe uğrarlarsa, "Bu, senin yüzündendir." derler. Ey Muhammed! De ki: "Hepsi Allah'tandır." Bu topluma ne oluyor ki, hiç söz anlamaya yanaşmıyorlar? " (NİSA/78 

Evet bu ayet-i kerime-i okuduktan sonra ölümün herkes için kaçışı olmayan bir netice olduğunu söylemekten başka  elden bir şey gelmiyor. Ölüm aslında yaşayanlar için bir ibret vesikasıdır. Hele bazı insanların ölümü dünyadan ayrılışı daha büyük bir yankı oluşturmaktadır. Sanki ölmeyecek diye karşıladığımız bu tür insanların aniden ölüm haberleri geldiğinde inanmakta çok güçlük çekiyoruz. Oysa ki yukarıdaki ayetin muhatabı tüm yaratılanlar olduğuna göre,  ölümden kaçış hiçbir kimse için maalesef yoktur. İşte bu düşünceler eşliğinde gazete köşelerinde okuduğum bir haberle de ölümün ne denli ibret verici bir hadise olduğunu daha iyi idrak etmiş oldum. Ünlü outdoor firmalarından North Face'in sahibinin ölümü gerçekten ibretlik bir hadise. Firmasının ürettiği eşyalarla pek çok kişiyi soğuktan korumayı amaçlamış ve bununla milyar kazanmış bir kişi olmasına rağmen Yüce Yaratıcı, öyle bir anda bu kişinin canını alıyor ki, geride kalanlara tam ibret olacak cinsten. Hayatı boyunca soğuğa karşı mücadele etmiş ve bu şekilde milyarları kazanmış olmasına rağmen, maalesef kendi durumuna çare olamamıştır. Üzerinde onca koruyucu giysi ile katıldığı bir rafting eğlencesinde yaşamını donarak yitirmiştir. Anlayanlar için tam bir ibret vesikası...
"De ki: "Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacaktır. Sonra görünmeyeni ve görüneni bilene döndürüleceksiniz. O size (bütün) yaptıklarınızı haber verecektir." (CUM'A/8) 

"De ki: "Eğer ölümden veya öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmak size asla fayda vermez. Vereceğini var saydığınız takdirde de ancak pek az faydalandırılırsınız." (AHZAB/16)

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler