Ayasofya'dan Sabah Ezanı

Etiketler :
Ayasofya'da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katıldığı Kadir Gecesi programının ardından 85 yıl sonra sabah namazı ezanı okundu. Ayasofya Müzesi'nde düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca’nın yanı sıra Uluslararası Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında derece alan hafızlar da katıldı.
Görmez, konuşmasına İslam aleminin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ederek başladı. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ni idrak etmenin onurunu yaşadığını belirten Görmez, şunları kaydetti: 
"Yüce Rabbimiz milletçe kadrimizi yüceltsin. Alem-i İslam'ı en kısa zaman kadri yüce bir ümmet olmayı nasip etsin. Rabbimiz bizlere Kadir Gecesi'ne Kur'an'da müstakil bir sure tahsis etmiş. O geceyle ilgili söylenebilecek ilk ve son sözü mutlak sözün sahibi yüce Rabbimiz söylemiş. 'Biz o Kur'an'ı Kadir Gecesi'nde indirdik' buyuruyor. Bu ayet bize, Kadir Gecesi'nin faziletini gecenin karanlığında değil, o gecenin bize getirdiği kitapta aramamız gerektiğini ifade ediyor. Biz bazen Kur’an-ı Kerim'i ikinci planda tutarak geceyi önceleyebiliyoruz. Yahut ramazanı birinci plana alarak Kur-an’ı ikinci planda tutabiliyoruz. Ramazanı ramazan kılan nasıl ki Kur’an’dır, Kadir Gecesi'ni Kadir Gecesi yapan da Kur’an-ı Kerim’dir.’’ 
Ayasofya’da düzenlenen Kadir Gecesi programının ardından bir ilk yaşandı. 85 yıl aradan sonra Ayasofya Müzesi’nde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca tarafından sabah ezanı okundu. Program, Ezan-ı Şerif'in okunmasının ardından sona erdi. (TRT) http://www.trthaber.com/haber/turkiye/ayasofyada-85-yil-sonra-ezan-okundu-259358.html

İstanbul'un 1453'te Türkler tarafından fethinden sonra, fethin ve azametin bir sembolü olarak, derhal o devirdeki en büyük kilise olan Ayasofya Kilisesi harabe görüntüsüne rağmen hemen onarılarak camiye dönüştürülmüş ve Müslümanların ibadetine açılmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in emri ile bir vakıf kurularak bu caminin kıyamete kadar ibadete açık kalması fermana bağlanmıştır. Lakin yıllar sonra cami anlaşılmaz bir kararla ibadete kapatılmış ve 1930 ile 1935 yılları arasında içerisinde bulunan Hristiyanlığa ait mozaik ve resimlerin ortaya çıkarılması amacıyla yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle halka ibadete kapatılarak cami özelliğini ifa edemez duruma getirilmiştir. Ayasofya Camisi, Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla müzeye çevrilmiş ve bu tarihten günümüze kadar minarelerinden ezan sesine hasret olarak kalmıştır. Minarelerinden ezanın sustuğu Ayasofya bugün hala Fatih Sultan Mehmet'in vakıf ve cami hürriyetine kavuşmayı büyük bir özlemle beklemektedir. Bir Müslüman olarak Allah'tan en büyük dileğimiz; bu caminin tekrardan Müslümanların ibadetine açılarak minarelerinden ezanın kıyamete kadar susmadan devam etmesi olacaktır. Bu gibi haberler yüreğimize bir serinlik olarak etki etse de, içimizdeki  Ayasofya aşkını, şiirlerde dile getirdiğimiz 'Ayasofya'da bir bayram' arzusunu söndürmeye yetmemektedir. 

Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet'in fermanına uygun olarak kıyamete kadar cami olarak kalacağı, içerisinde ezanların susmayacağı,  Kuran-ı Kerim ayetlerinin yükseleceği, farz ve nafile namazların kılınacağı, murakabelerin, itikafların yapılacağı, birlik ve beraberliğin sembolü olarak bizleri kaynaştıracağı özgür kimliğine kavuşacağımız günleri de İnşallah Allah (c.c) en kısa zamanda bizlere gösterir. Bir Müslüman olarak Ayasofya'nın hala bir cami olduğu bilincinde olduğu düşüncesiyle hareket edilerek Ayasofya içerisine ayakkabı ile girilmemesi, cami gezme adabına uygun davranılması bizlerin vebalini bir nebze olsun azaltacaktır. 


Durum böyle olmasına rağmen bazı basın ve medya kuruluşlarında farklı bir bakış açısı ile Ayasofya konusu işlenerek okuyucuya mesaj verilmektedir. Hürriyet Gazetesi 10/07/2016 

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Sosyal Paylaşım

Icon Icon Icon Icon

Lütfen yazılarımızla ilgili yorum yapmaktan çekinmeyin. Kırık linkleri ve hatalı içerikleri mutlaka bize ilgili sayfa altında yorum yaparak bildiriniz. Blog sayfalarımızda ilginizi çekebilecek diğer yazılar için blog arşivimizi kullanabilirsiniz.

Son Yorumlar

Yararlı Linkler