Limitte 0/0 Belirsizliği

Etiketler :
0/0 Belirsizliklerinde verilen fonksiyonlar çarpanlara ayırma işlemlerinden yararlanılarak sadeleştirilmeye çalışılır. Daha sonra x değişkeni için verilen sayı değerine göre limit sonucu hesaplanır. Trigonometrik fonksiyonların oluşturduğu bu tip 0/0 belirsizliklerinde ise sinx/x limite bakmak daha yararlı olacaktır. Bu sinx/x limitin hesaplanış yöntemine (Bkz. sinx/x limiti) göre diğer trigonometrik fonksiyonların limitleri bulunabilir. 
Konunun daha ayrıntılı anlaşılması için farklı örnekler verelim. Burada mutlak değer içeren bir fonksiyon ve köklü ifade içeren bir başka fonksiyon verilerek bu tip limit hesabında nasıl sadeleştirme yapıldığını uygulamalı olarak görelim.

Trigonometrik fonksiyon içeren limitlerde de sinx/x limitinin hesabından nasıl yararlanıldığını örnekler yardımıyla anlamaya çalışalım. Buradan oluşturduğumuz genel kuralı trigonometrik fonksiyon içeren limit problemlerinde rahatlıkla kullanabiliriz.Burada anlatılan 0/0 belirsizliği içeren limit problemleri çözümlerinin tamamı türev konusunu bilinmeden çözüm yolları üzerine bina edilerek hazırlanmıştır. Türev konusu bilindiğinde bu tip belirsizliklerde (Bkz. L-Hospital kuralını) kullanmak daha kolay çözüme ulaşmamızı sağlayacaktır.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar