Benoit Mandelbrot'un Hayatı

Etiketler :
Benoit Mandelbrot büyük ölçüde fraktal geometrisi mevcut faiz sorumluydu. Ne kadar Fraktaller hem matematik hem de başka yerlerde doğada birçok farklı yerde oluşabilir gösterdi. Mandelbrot Polonya 1924 yılında bir aile içine bir çok akademik geleneği doğdu. Babası ise hayatını satın alma ve satış giysi annesi bir doktor olarak yaptı. Genç bir çocuk olarak, Mandelbrot matematik yaptığı iki amcam tarafından tanıtıldı.

Mandelbrot ailesi Fransa'ya 1936 yılında ve amcası Szolem Mandelbrojt eden Matematik Profesörü Collège de France ve sonrası A. Edison ve halefi, onun eğitim sorumluluğunu üstlenmesinden olarak göç etti. Aslında beri Hardy büyük bir hayran ve Hardy 'matematik felsefesi neydi Szolem Mandelbrojt etkisi hem olumlu hem de olumsuz olarak olarak. Olarak Mandelbrot kendisi söylüyor olsa, şimdi nasıl Hardy 'derin ona uygulamalı matematik, yanlış ellerde, kötülük için savaş zamanında kullanılmış olabilir korkusu yapılan pasifizm hissetti s anlar Bu, saf matematik Mandelbrot karşı bir tepki getirdi.

Mandelbrot Paris kadar II Dünya Savaşı başlamadan zaman ailesi Tulle merkezi Fransa'da taşındı Lisesi'nde Rolin katıldı. Bu Mandelbrot için olağanüstü zorluk olan birçok vesileyle hayatını kurtarmak için korkulan bir zaman oldu. Onun eğitimi bu yıl Aslında vurguladı oldu: Savaş, yoksulluk sürekli tehdit ve gerek okul ve kolej onu uzak tutulması hayatta ve o büyük ölçüde kendi kendini muhteşem "ortaokul öğretmeni" olarak tanımaktadır rağmen öğretti.
Mandelbrot şimdi bu alışılmamış eğitim çok onun başarı atfedilir. Onu yollarla birisinin için kim, geleneksel eğitim yoluyla, güçlü standart şekillerde düşünmeye teşvik zor olabileceğini düşünmeye izin verdi. Aynı zamanda onu matematik için bir çok geometrik yaklaşım geliştirmek, izin ve onun olağanüstü geometrik sezgi ve vizyon onu matematiksel sorunlar benzersiz kavrayışlar vermeye başladı.
Lyon'da okuduktan sonra, Mandelbrot Paris Ecole Normale girdi. Bu bir defa herkesin orada çalışma olacaktı kısa boyları idi, çünkü sadece bir gün sonra bıraktı. Ecole Polytechnique ve giriş sınavlarında çok başarılı performans sonra, Mandelbrot 1944 yılında çalışmalarına başladı. Orada Paul Lévy eden başka bir güçlü Mandelbrot etkisi oldu yönetimi altında inceledi.
Ecole Polytechnique çalışmalarını tamamladıktan sonra, Mandelbrot ABD orada California Institute of Technology ziyaret etti. Sonra Doktora Paris Üniversitesi tarafından verilen, o Institute for Advanced Study için Princeton orada John von Neumann tarafından desteklenen başladı.

Mandelbrot Fransa 1955 yılında döndü ve Centre National de la Recherche Bilimsel çalıştı. O Fransa ve Cenevre bu süre içinde geri Aliette Kağan evlendi, ama orada çok uzun Amerika Birleşik Devletleri dönmeden önce kaldım. Clark bu zamanda, Fransa'da matematik tarzı ile onun mutsuzluk için neden verdi:
Hala derin istatistiksel mekanik ve matematiksel dilbilim ve standart olmayan yaratıcı fikirler dolu onun bilimsel değil zevke ve Bourbaki ve Fransızca temel okulun büyük egemenliği bulunan daha egzotik formları ile ilgili 1958 de Türkiye için kalıcı ve sol başlayan uzun ayakta ve dünyaya bir IBM Fellow olarak IBM ile en verimli işbirliği New York Eyalet Yorktown Heights ünlü laboratuvarları.
IBM, kendisine farklı fikirleri çok çeşitli keşfetmek için izni olan bir çevre ile Mandelbrot sundu. Ne kadar IBM bu özgürlük tarifi kendisinin yaptığı araştırma almak istedim seçmek için hiçbir üniversite sonrası kendisine verilen bu olabilir bir fırsat sundu ona has spoken. IBM'den emekli olduktan sonra Yale Üniversitesi'nde benzer olanakları orada anda Sterling Profesör Matematiksel Bilimler öğrendim.
1.945 Mandelbrot amcası yılında Julia '1.918 kağıt önemli bunun bir başyapıt ve ilginç sorunların potansiyel bir kaynak olduğunu iddia s tanıştırdı, ama Mandelbrot didn't like it. Gerçekten de çok kötü bir şekilde öneriler amcasının seyis yarattığı karşı o matematik onun bütün tutum böylece amcasının farklı hissettim tepki verdi. Mandelbrot onun yerine çok farklı tabii olan, ancak, Julia '1970'lerde kağıt s birçok farklı bilimler üzerinden bir yol sonra onu geri getirdi kendi seçmesi, yüksek bireysel veya göçebe bazı karakterize. Mandelbrot tarafından karar birçok farklı bilim dalları katkıda bulunmak için Aslında çok bilinçli bir genç yaşta alınmıştır. Nasıl o kadar çok alanda bu olağanüstü başarı ile bu hırsla yerine getirmek için mümkün olduğu dikkat çekicidir.

0 yorum:

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar