Öteleme,Süsleme ve Örüntü Oluşturma

Etiketler :
Öteleme nedir?Bir nesnenin bir yerden başka bir yere belirli bir doğrultu ve yönde (sağ, sol, yukarı, aşağı) yaptığı kayma hareketi ötelemedir. Öteleme hareketi sonunda nesnenin geldiği yer, görüntüsüdür.Ötelemede şeklin duruşu, biçimi ve boyutları aynı kalır.Örneğin şeklimiz 3 birim yukarı, 4 birim sağa kaydırılacak ama yönü değişmeyecek sadece yer değiştirmiş olacak.

Süsleme nedir?Bir düzlemin boşluk kalmadan ve şekiller üst üste gelmeden örüntü oluşturacak şekilde döşenmesidir.Süsleme yapılırken düzgün olan ya da düzgün olmayan çokgenler kullanılabilir. Çokgenler arasında boşluk kalmamalıdır. Üçgenle, kareyle, dikdörtgenle, düzgün altıgenle, düzgün sekizgenle süsleme yapılabilir. Ama beşgenle yapılamaz çünkü arada boşluklar kalır. Şekiller öteleme hareketi ile döşenirse ötelemeli süsleme yapılmış olunur.Örneğin okuldaki fayansların dizilişi, halı desenleri.Süsleme yapılabilmesi için, her bir köşede oluşan açıların ölçülerinin toplamı 360 derece olmalıdır.Süslemenin Kodu Nasıl Bulunur?Bir süslemede, her köşedeki düzgün çokgensel bölgelerin kenar sayıları süslemenin kodunu verir. Burada verilen süslemeli şeklin ortadaki köşelerinden birini belirleriz ve bu köşe etrafında oluşan şekillerin kenar sayısı ve kaç tane olduğuna göre kod yazarız.

Karelerden oluşan bir süslemede kod 4,4,4,4 (burada köşe etrafında 4 kenarlı 4 tane kare var)Eşkenar üçgenlerden oluşan bir süslemede kod3,3,3,3,3,3 (burada köşe etrafında 3 kenarlı 6 tane üçgen var)Düzgün altıgenlerden oluşan bir süslemede kod6,6,6 (burada köşe etrafında 6 kenarlı 3 tane altıgen var)
Örüntü nedir?Belirli bir kurala göre ardarda gelen eş veya benzer şekillerin oluşturduğu topluluğa örüntü denir.Farklı şekillerin biraraya gelerek oluşturdukları yeni şekildir.Örneğin, kağıttan birbirine eş bir sürü üçgen şeklini kestiniz.Bunlarla bulmaca gibi balık, kuş,ev,halı,kare,dikdörtgen gibi farklı desenlerde yeni şekiller meydana getirebilirsiniz.

İşte bu oluşturduğunuz yeni şekillere örüntü adı verilir.Yalnız buradaki kestiğiniz üçgenlerin birbirine eş ve benzer olması gerekir.Aşağıda bu konuyu pekiştirmenizi sağlayacak testler verilmiştir.15 yorum:

 1. çoooooooooookkkkkkkk güzeldi çooooooookkkkkkkkkk işime yaradı

  YanıtlaSil
 2. anlamadımki ne olur güzel anlatırmısınız dersim var

  YanıtlaSil
 3. adsız dedi ki...
  biraz daha iyi anlatırmısınız

  YanıtlaSil
 4. okadar işime yaradı ki anlatamam:(

  YanıtlaSil
 5. çok güzel ama biraz daha çok resim olmalı

  YanıtlaSil
 6. işime çok yaradı

  YanıtlaSil
 7. pardon tanlış yazdımmm çooooooookkkkkkkkkkkk süperrrrrrrrrr

  YanıtlaSil
 8. matematik dersi bençe eylençelidir.....

  YanıtlaSil
 9. bnce çok güzel ben 6. sınıfım proje çdevim vardı işime çok yaradı teşekkür ediyorum ekleyenlere :)

  YanıtlaSil
 10. arqadaslar 5-10-12-24-26 örüntüsünün quralı neee....

  YanıtlaSil
 11. çok işime yaradı performans ödevimin konusuna tam uyuyor.Çok teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 12. bu sayfada herşey var ama benim istediğim sşey yokkk

  YanıtlaSil
 13. ekleyenlere çoooooook teşekkürler işime çok yaradı süppeeeerrr :)

  YanıtlaSil
 14. ekleyenlere ok işime yaradı kim ekledise teşekür ederim

  YanıtlaSil
 15. baba king benim işime yaradı valla ekliyenlerden allah razi osn

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

Son Yorumlar